BÖLGEMİZ

TRC1 Bölgesi Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Ulusal ve Bölgesel Hesaplar Sanayi Dış Ticaret Turizm Finans Gaziantep Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Adıyaman Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım ve Hayvancılık Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme Merkez Çelikhan Gerger Besni Gölbaşı Kahta Samsat Sincik Tut Kilis Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Sanayi Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Küçük Sanayi Siteleri (KSS) Tarım Bitkisel Üretim Hayvansal Üretim Turizm Dış Ticaret Enerji ve Madencilik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu

Turizm

TÜİK 2012 yılı verilerine göre, Kilis’te 1’i Turizm Yatırım Belgeli ve 2’si Belediye İşletme Belgeli olmak üzere toplam 3 adet turizm tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerde 79 oda bulunurken, toplam yatak sayısı 119’dir. Kilis’te bulunan otellerin her ikisi de 3 yıldızlı otellerdir.

 

Kilis’de bulunan kapılardan 2012 yılında giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısı 170.357’dir. Suriye, İran, Almanya,  Gürcistan, İngiltere ve Fransa bölgeye gelen yabancı ziyaretçilerin dağılımında öne çıkan ülkelerdir.

 

2012 yılı verilerine göre, Kilis’te turizm tesislerine toplam geliş sayısı 6.906, geceleme sayısı ise 3.308 olarak belirtilmektedir. Bu verilerden hareketler, ortalama kalış süresi yaklaşık 1,5 gün, doluluk oranı ise % 32,2 olarak hesaplanmaktadır.

 

Kilis’in turizm envanteri incelendiğinde, öne çıkan turizm türlerinin kültür ve inanç turizmi olduğu görülmektedir.

 

TRC1 Bölgesi illerinde kültür ve inanç turizminin yanı sıra daha birçok turizm çeşidinden bahsetmek mümkündür. Kilis İlinde de av turizmi, gastronomi turizmi, dağ ve doğa yürüyüş aktiviteleri ve görülmeye değer doğal güzellikler içermektedir. INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN