Turizm

TÜİK 2012 yılı verilerine göre, Kilis’te 1’i Turizm Yatırım Belgeli ve 2’si Belediye İşletme Belgeli olmak üzere toplam 3 adet turizm tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerde 79 oda bulunurken, toplam yatak sayısı 119’dir. Kilis’te bulunan otellerin her ikisi de 3 yıldızlı otellerdir.

 

Kilis’de bulunan kapılardan 2012 yılında giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısı 170.357’dir. Suriye, İran, Almanya,  Gürcistan, İngiltere ve Fransa bölgeye gelen yabancı ziyaretçilerin dağılımında öne çıkan ülkelerdir.

 

2012 yılı verilerine göre, Kilis’te turizm tesislerine toplam geliş sayısı 6.906, geceleme sayısı ise 3.308 olarak belirtilmektedir. Bu verilerden hareketler, ortalama kalış süresi yaklaşık 1,5 gün, doluluk oranı ise % 32,2 olarak hesaplanmaktadır.

 

Kilis’in turizm envanteri incelendiğinde, öne çıkan turizm türlerinin kültür ve inanç turizmi olduğu görülmektedir.

 

TRC1 Bölgesi illerinde kültür ve inanç turizminin yanı sıra daha birçok turizm çeşidinden bahsetmek mümkündür. Kilis İlinde de av turizmi, gastronomi turizmi, dağ ve doğa yürüyüş aktiviteleri ve görülmeye değer doğal güzellikler içermektedir. INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN