BÖLGEMİZ

TRC1 Bölgesi Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Ulusal ve Bölgesel Hesaplar Sanayi Dış Ticaret Turizm Finans Gaziantep Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme Adıyaman Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım ve Hayvancılık Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme Merkez Çelikhan Gerger Besni Gölbaşı Kahta Samsat Sincik Tut Kilis Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Sanayi Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Küçük Sanayi Siteleri (KSS) Tarım Bitkisel Üretim Hayvansal Üretim Turizm Dış Ticaret Enerji ve Madencilik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme

Turizm

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 yılı verilerine göre, TRC1 Bölgesi’nde 25’i Turizm Yatırım Belgeli, 46’sı Turizm İşletme Belgeli, 62’si Belediye İşletme Belgeli olmak üzere toplam 133 adet turizm tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerde 7.347 oda bulunurken, toplam yatak sayısı 14.543’tür.

 

TRC1 Bölgesi’nde bulunan kapılardan 2014 yılında giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısı 489.969’dur. 

 

2013 yılı verilerine göre, TRC1 Bölgesi’nde turizm tesislerine toplam geliş sayısı 731.569, geceleme sayısı ise 1.070.262 olarak belirtilmektedir. Bu verilerden hareketler, ortalama kalış süresi yaklaşık 1,5 gün, doluluk oranı ise % 32,2 olarak hesaplanmaktadır.

 

TRC1 Bölgesi’nin turizm envanteri incelendiğinde, öne çıkan turizm türlerinin kültür ve inanç turizmi olduğu görülmektedir. Örneğin,TRC1 Bölgesi’nde bulunan Adıyaman Nemrut Dağı’ndaki Kommagene Krallığı kalıntıları UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunmaktadır. Bunun yanında Gaziantep Yesemek Taşocağı ve Heykel Atölyesi ile Gaziantep, Zeugma Arkeolojik Sit Alanı yine UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesine girmeye hak kazanmıştır.

 

Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Turizm Stratejisi 2023” başlıklı çalışmada belirlenen 9 tematik bölgeden biri olan GAP Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi TRC1 Bölgesi’ni kapsamaktadır. Aynı strateji kapsamında, gelişim bölgelerinin yanı sıra 7 adet turizm gelişim koridorunun oluşturulması da önerilmektedir. Bu gelişim koridorlarından İnanç Turizmi başlıklı koridorda TRC1 Bölgesi illerinden Gaziantep’e de ver verilmiştir.

 

TRC1 Bölgesi illerinde kültür ve inanç turizminin yanı sıra daha birçok turizm çeşidinden bahsetmek mümkündür. TRC1 Bölgesi’nin her üç ili de av turizmi, gastronomi turizmi, dağ ve doğa yürüyüş aktiviteleri ve görülmeye değer doğal güzellikler içermektedir. Ayrıca özellikle Gaziantep sağlık turizmi açısından önemli bir potansiyel barındırmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından "Bölge Cazibe Merkezi" olarak belirlenen 16 il arasında Gaziantep de bulunmaktadır.  INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN