BÖLGEMİZ

TRC1 Bölgesi Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Ulusal ve Bölgesel Hesaplar Sanayi Dış Ticaret Turizm Finans Gaziantep Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme Adıyaman Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım ve Hayvancılık Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme Merkez Çelikhan Gerger Besni Gölbaşı Kahta Samsat Sincik Tut Kilis Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Sanayi Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Küçük Sanayi Siteleri (KSS) Tarım Bitkisel Üretim Hayvansal Üretim Turizm Dış Ticaret Enerji ve Madencilik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme

Sanayi

Kilis'te 1 adet Organize Sanayi Bölgesi mevcuttur. Ayrıca Gaziantep - Kilis ortak OSB projesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na başvuruda bulunulmuştur.

 

Mevcut OSB’de 36 firma faaliyet göstermekte iken bu firmalarda toplam 750 kişi istihdam edilmektedir.

 

Kilis'te 1 adet Küçük Sanayi Sitesi mevcuttur. Bu KSS’de dolu bulunan 288 işyerinde 900 kişi istihdam edilmektedir.

 

Kilis’de öne çıkan sanayi sektörleri; tekstil, gıda, mobilya ve dekorasyon, plastik sektörleridir.

 

TÜİK İş Kayıtları İstatistikleri’ne göre TRC1 Bölgesi’nde bulunan 4.704 işletmeden 4.703’ü KOBİ statüsündedir.

 

Türk Patent Enstitüsü verilerine göre 2012 yılında Kilis’ten yapılan marka başvuru sayısı 36; patent başvuru sayısı 4; endüstriyel tasarım tescil sayısı ise 1 olarak gerçekleşmiştir. Faydalı Model başvurusu yapılmamıştır. 

 

Kilis Sanayinde Önde Gelen Sektörler

 Zeytinyağı Sektörü

Kilis ili zeytin ağacı yetiştiriciliği için gerekli olan iklim ve coğrafya koşullara sahiptir. Bu sebeple, zeytinyağı üretimi Kilis'in geleneksel sektörlerinin başında gelmektedir. Kilis'in sahip olduğu verimli arazilerinde yetişen yoğun aromalı zeytin, ilde bulunan yağ fabrikalarında işlenmekte ve çeşitli ülkelere ihraç edilmektedir. İlin bu sektördeki potansiyeli göz önüne alındığında zeytinyağı sektörünün ilin ekonomik kalkınmasında kritik rol oynaması öngörülmektedir.

 INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN