BÖLGEMİZ

TRC1 Bölgesi Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Ulusal ve Bölgesel Hesaplar Sanayi Dış Ticaret Turizm Finans Gaziantep Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme Adıyaman Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım ve Hayvancılık Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme Merkez Çelikhan Gerger Besni Gölbaşı Kahta Samsat Sincik Tut Kilis Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Sanayi Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Küçük Sanayi Siteleri (KSS) Tarım Bitkisel Üretim Hayvansal Üretim Turizm Dış Ticaret Enerji ve Madencilik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme

Sanayi

TRC1 Bölgesi'nde Gaziantep'te 8, Adıyaman'da 4 ve Kilis'te 1 adet olmak üzere toplam 13 adet Organize Sanayi Bölgesi mevcuttur. Bu bölgelerden 11 tanesi faal durumdadır. Faaliyete geçme aşamasında bulunan Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesi'nin kamulaştırma çalışmaları tamamlanmış olup yakın zama 350 yatırımcıya yer tahsisi yapılacaktır. İslahiye Organize Sanayi Bölgesi'nin ise kamulaştırma ve altyapı çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Gaziantep - Kilis ortak OSB projesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na başvuruda bulunulmuştur. Söz konusu ortak OSB projesinin tamamlanması ile TRC1 Bölgesi'nde bulunan OSB sayısı 14'e yükselecektir.

 

Mevcut OSB’lerde 1.126 firma faaliyet göstermekte iken bu firmalarda toplam 95.749 kişi istihdam edilmektedir.

 

TRC1 Bölgesi'nde Gaziantep'te 8, Adıyaman'da 4 ve Kilis'te 1 adet olmak üzere toplam 13 adet Küçük Sanayi Sitesi mevcuttur. Bu KSS’lerde dolu bulunan 4.156 işyerinde 38.193 kişi istihdam edilmektedir.

 

TRC1 Bölgesi’nde öne çıkan sanayi sektörleri; tekstil, gıda, makine ve metal, kimya, plastik, ayakkabı ve deri, hazır giyim ve mermer sektörleridir.

 

TÜİK İş Kayıtları İstatistikleri’ne göre TRC1 Bölgesi’nde bulunan 93.702 işletmeden 93.627’si KOBİ statüsündedir.

 

Türk Patent Enstitüsü verilerine göre 2014 yılında TRC1 Bölgesi’nden yapılan marka başvuru sayısı 3.103; patent başvuru sayısı 106; faydalı model başvuru sayısı 37; endüstriyel tasarım tescil sayısı ise 313 olarak gerçekleşmiştir.INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN