Sanayi

TRC1 Bölgesi’nde Gaziantep’te 8, Adıyaman’da 5 ve Kilis’te 1 adet olmak üzere toplam 14 adet Organize Sanayi Bölgesi mevcuttur. Bu bölgelerden 11 tanesi faal durumdadır. Altyapı çalışmaları tamamlanan İslahiye Organize Sanayi Bölgesi faal duruma geldiğinde 45 firmaya hizmet vermesi ve 3500 kişiye istihdam sağlaması öngörülmektedir. Faaliyete geçme aşamasında bulunan Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kamulaştırılması yapılmış olup bölgenin altyapı çalışmaları sürdürülmektedir. 1300 hektar üzerine kurulu olan bölge faaliyete geçtiğinde ülkenin en büyük sanayi bölgesi unvanını elde edecektir. Söz konusu ortak OSB projesinin tamamlanması ile TRC1 Bölgesi’nde bulunan OSB’lerin sayısı 15’e yükselecektir.

Gaziantep’te bulunan OSB’lerde 1.103 firma faaliyet göstermekte ve bu firmalarda toplam 144.000 kişi istihdam edilmektedir.

TRC1 Bölgesinde Gaziantep te 10, Adıyaman da 5 ve Kilis te 1 adet olmak üzere toplam 13 adet Küçük Sanayi Sitesi mevcuttur.

TRC1 Bölgesi’nde öne çıkan sanayi sektörleri: tekstil, gıda, makine ve metal, kimya, plastik, ayakkabı ve deri, hazır giyim ve mermer sektörleridir.INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN