İtalya Çalışma Ziyareti

İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu, bölgesel kalkınma ve kümelenme literatüründe en başarılı bölgelerden kabul edilen ve üretim yapısı ile sosyal yapısı Gaziantep, Adıyaman, Kilis Bölgesi'ne oldukça benzeyen İtalya’nın Emilia Romagna Bölgesi’ne çalışma ziyaretinde bulundu.

 

Kalkınma ajanslarının bölgelerindeki yatırım imkânlarının tanıtılması, yatırımcı çekilmesi ve ticari iş birliği olanaklarının geliştirilmesi amacıyla yurtdışı gezilerini sürdüren İpekyolu Kalkınma Ajansı, bölgesel kalkınma ve kümelenme literatüründe en başarılı bölgelerden kabul edilen ve üretim yapısı ile sosyal yapısı Gaziantep, Adıyaman, Kilis Bölgesi'ne oldukça benzeyen Emilia Romagna bölgesine çalışma ziyaretinde bulundu.

 

Gerçekleştirilen ziyaretler çerçevesinde Türkiye Milano Ticaret Ataşeliği, Milano Türkiye Başkonsolosluğu, Promos (Lombardia Yatırım Ajansı), Emilia-Romagna Bölgesel Gelişim A.Ş. (ERVET), Emilia-Romagna Bölgesi Teknoloji Gelişme Ajansı (ASTER) ve BioAgriCoop ile görüşmeler yapılarak bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.

 

Çalışma ziyareti hakkında bilgi veren İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın bölgedeki yatırım imkânlarının tanıtılması, yatırımcı çekilmesi ve ticari işbirliği olanaklarının geliştirilmesi amacıyla yurtdışı çalışma ziyaretlerini sürdürdüğünü söyledi. Özkan, ‘‘Yatırım ve iş geliştirme alanında iyi bir potansiyele sahip bölgede yer alan kalkınma ajansları başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların, bölgesel kalkınma alanındaki deneyimlerinden faydalanılması, Yönetim Kurulu üyeleri ve uzmanların kalkınma konusundaki perspektiflerine katkı sağlanması amacıyla İtalya’nın Emilia Romagna Bölgesi’ne 5 günlük bir çalışma ziyareti düzenledik. Çalışma ziyareti süresince bölgesel gelişme konularında başarılı dünya örnekleri yerinde ziyaret edilerek, söz konusu başarıda katkısı olan kurumlar ile görüşmeler yaptık. Görüşmeler neticesinde gerek kurumlar, gerekse de ilgili kuruluşlardan olumlu tepkiler aldık. Bölgemizdeki yatırım imkânlarının tanıtılması ve uluslararası anlamda ajanslar arası işbirliğinin oluşturulması için önümüzdeki süreçte de çalışma ziyaretlerimizi sürdüreceğiz’’ dedi.

 

Çalışma ziyaretine; Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Salih Şahan, Kilis İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Metin Karakuş, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan ve ajans uzmanları katıldı.

 

Çalışma ziyaretine ilişkin Sonuç Raporu'na ekli dosyalardan ulaşabilirsiniz.INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN