İspanya Çalışma Ziyareti

İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu, bölgesel kalkınma ve kalkınma ajansı uygulamaları literatüründe en başarılı bölgelerden kabul edilen İspanya’nın Barselona ve Madrid şehirlerine çalışma ziyaretinde bulundu.

 

Kalkınma ajanslarının bölgelerindeki yatırım imkânlarının tanıtılması, yatırımcı çekilmesi ve ticari iş birliği olanaklarının geliştirilmesi amacıyla yurtdışı gezilerini sürdüren İpekyolu Kalkınma Ajansı, bölgesel kalkınma ve kalkınma ajansı uygulamaları literatüründe en başarılı bölgelerden kabul edilen İspanya'nın Katalonya Bölgesi'nin başkenti Barselona ve ülkenin başkenti Madrid şehirlerine çalışma ziyaretinde bulundu.

 

Gerçekleştirilen ziyaretler çerçevesinde T.C. Madrid Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliği, T.C. Barselona Başkonsolosluğu ve Ticaret Ataşeliği, Barcelona Activa (Barselona Belediyesi Kalkınma Ajansı), ACCIÓ (Katalan İşletmelerin Rekabetçiliğini Destekleme Ajansı) ve Madrid Emprende (Madrid Ekonomik Kalkınma Ajansı) ile görüşmeler yapılarak bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.

 

Çalışma ziyareti hakkında bilgi veren İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın bölgedeki yatırım imkânlarının tanıtılması, yatırımcı çekilmesi ve ticari işbirliği olanaklarının geliştirilmesi amacıyla yurtdışı çalışma ziyaretlerini sürdürdüğünü söyledi. Özkan, ‘‘Yatırım ve iş geliştirme alanında iyi bir potansiyele sahip bölgede yer alan kalkınma ajansları başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların, bölgesel kalkınma alanındaki deneyimlerinden faydalanılması, Yönetim Kurulu üyeleri ve uzmanların kalkınma konusundaki perspektiflerine katkı sağlanması amacıyla İspanya'nın Barselona ve Madrid şehirlerine 4 günlük bir çalışma ziyareti düzenledik. Çalışma ziyareti süresince bölgesel gelişme konularında başarılı dünya örnekleri yerinde ziyaret edilerek, söz konusu başarıda katkısı olan kurumlar ile görüşmeler yaptık. Görüşmeler neticesinde gerek kurumlar, gerekse de ilgili kuruluşlardan olumlu tepkiler aldık. Bölgemizdeki yatırım imkânlarının tanıtılması ve uluslararası anlamda ajanslar arası işbirliğinin oluşturulması için önümüzdeki süreçte de çalışma ziyaretlerimizi sürdüreceğiz’’ dedi.

 

Çalışma ziyaretine; Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Salih Şahan, Kilis İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Metin Karakuş, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan ve ajans uzmanları katıldı.

 

Çalışma ziyaretine ilişkin Sonuç Raporu'na ekli dosyalardan ulaşabilirsiniz.INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN