HABERLER

TÜM HABERLER

İKA Projesi’nin Kapanış Lansmanı Gerçekleştiridi


İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından yürütülen 'Kınalı Eller Bakıra Can Verdi' Projesi kapanış Lansmanı gerçekleştirildi.

 

Adıyaman'ın Samsat İlçesi'nde, 'Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi hibe programı' kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansı koordinesinde kadınlara yönelik 'Kınalı eller bakıra can verdi' projesinin kapanışı yapıldı.

 

Adıyaman’da yapılan kapanış lansmanına;   Adıyaman Valisisi Nurullah Naci Kalkancı, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman  İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, Samsat Kaymakamı Yusuf Yıldırım, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Can Erdoğan, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ve kadın kursiyerler katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan İpekyolu kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak Adıyaman, Gaziantep ve Kilis illerinin kalkınması için çeşitli projeler ve eylem planları gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bugün kapanış programını yapacağımız proje olan 'Kınalı eller bakıra can verdi' projesi de İKA olarak Adıyaman’ın Samsat ilçesinde hayata geçirdiğimiz projelerden bir tanesidir. İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak bu projeyi dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi hibe programı kapsamında Samsat Kaymakamlığımızla birlikte yürütülen bir projedir. Projemizin amacı işgücü ihtiyacı dışında kalan kadınların önlerindeki engellerin kaldırılarak, konumlarının güçlendirilmesidir" dedi.

 

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ise, "2014-2018 yıllarını kapsayan 10'uncu Kalkınma Planı’nda belirtildiği gibi, kadınların eğitim aracılığı ile iş hayatına ve sosyal hayata katılımlarının artırılması ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimini etkileyecek önemli faktörlerden birisidir. TUİK verilerine göre 2016 yılı kadınların istihdama katılma oranı ülkemizde yüzde 31, erkeklerin yüzde 65’dir. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü - OECD ülkelerinin 2016 yılında kadın istihdamı oranı ise yüzde 59’dur. Üretken nüfusu istihdama yönlendirmek ve çalışma çağındaki işgücünü daha verimli kullanmak ülkemizin rekabet gücünü artıracak bir politikadır" diye konuştu.

 

Projesinin kapanış programına katılmak üzere kente gelen Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin de, Adıyaman’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti kaydederek, "Bu projeyi incelediğimde sıradan bir proje olmadığını hissettim. Projenin derinliğine inince baktım ki sadece bir meslek edindirme veya meslek kazandırma projesi olmayıp, kadınlarımızı ekonomiye kazandırmanın yanı sıra bakıra da ruh verme, bakır işlemeciliğini de yaşatma adına da bir projedir. Bu proje hem kültürel bir proje, hem de meslek edindirmeye yönelik bir projedir. Bu proje sadece bunlarla sınırlı olmayıp, aynı zamanda bir marka projedir. Onun da ötesinde bu projenin başka bir özelliği ise kadınlarımızı bir çatı altında toplayarak bir örgütlenme projesidir" şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ve Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu tarafından kursiyerlere belgeleri verildi.  Program, bakır işlemeciliği ile ilgili hazırlanan resim sergisinin gezilmesiyle sona erdi.
INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN