BÖLGEMİZ

TRC1 Bölgesi Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Ulusal ve Bölgesel Hesaplar Sanayi Dış Ticaret Turizm Finans Gaziantep Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme Adıyaman Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Spor Kültür ve Turizm Tarım ve Hayvancılık Sanayi Enerji ve Madencilik Ticaret ve Lojistik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme Merkez Çelikhan Gerger Besni Gölbaşı Kahta Samsat Sincik Tut Kilis Demografik Göstergeler İstihdam ve İşsizlik Eğitim Sağlık Kültür Sanayi Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Küçük Sanayi Siteleri (KSS) Tarım Bitkisel Üretim Hayvansal Üretim Turizm Dış Ticaret Enerji ve Madencilik Ulaşım ve Altyapı Finans Durumu Genel Değerlendirme

Eğitim

TÜİK 2012 yılı verilerine göre, Kilis’te okuma yazma bilmeyen nüfusun toplam nüfusa oranı  % 5,78’dir. Bu oran % 4,22 olan Türkiye ortalamasının üzerindedir.

 

Kilis’te okuma yazma bilmeyen nüfus, kadınlarda 4.922 kişi, erkeklerde ise 1.315 kişidir. Bu bağlamda, Kilis’te okuma yazma bilmeyen nüfusun %79’unu kadın, %21’ini erkek nüfusundan oluştuğu ortaya çıkmaktadır.

 

Millî Eğitim Bakanlığı 2012/13 öğretim yılı başındaki istatistiklerine göre, Kilis’te,

- Okulöncesi eğitimde, 80 okulda 1.173 öğretmen görev yapmakta ve 2.237 öğrenci eğitim almaktadır.

- İlköğretimde, 101 okulda 573 öğretmen görev yapmakta ve 11.635 öğrenci eğitim almaktadır.

- Genel Ortaöğretimde, 6 okulda 147 öğretmen görev yapmakta ve 4.749 öğrenci eğitim almaktadır.

- Mesleki ve Teknik Ortaöğretimde, 16 okulda 315 öğretmen görev yapmakta ve 5.076 öğrenci eğitim almaktadır. 

 

Kilis İli ortalama eğitim süresi 5,5 yıldır. Bu oran erkeklerde 6,2 yıl, kadınlarda ise 4,9 yıl olarak hesaplanmaktadır.

 

Kilis’te Kilis 7 Aralık Üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversitede 129 öğretim elemanı görev yaparken 7.338 öğrenci öğrenim görmektedir. Öğretim elemanı başına 56,9 öğrenci düşmektedir. INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN