HABERLER

TÜM HABERLER

Cazibe İle Gelen Enerji


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yürütülen İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından finanse edilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Merkezi Biyogaz Tesisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımlarıyla hizmete açıldı.

 

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde yapılan Biyogaz Santrali'nin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Ağırlıklı hayvansal atıklardan elde edilecek enerji ile bu tesisimizde 1 megavatlık bir elektrik enerjisi üretilecek. Tevzi çalışmaları ile birlikte 3-4 katına çıkarılacak. Kapasitesini 4-5 megavata kadar arttırma imkânı olduğunu öğrendik. Türkiye’de bu anlamda, modern ilk tesisin açılışını yapıyoruz" dedi.  

 

Yerli ve yenilenebilir kaynaklara bu dönemde son derece önem verdiklerini de vurgulayan Bakan Dönmez, "Maalesef ülkemiz enerji kaynakları açısından kendisine yetebilen bir ülke değil. Ürettiğimiz elektriğin yaklaşık yarısını ithal kaynaklardan elde ediyoruz. Başta doğal gaz kömür olmak üzere. Diğer yarısını da yerli ve yenilenebilir. Yerli kaynaklarımız, kömür ve linyitten elde ediyoruz" dedi.

 

"Yenilenebilir kaynaklara ilgi artıyor"

Türkiye'de üretilen elektriğin yaklaşık olarak 3'te bir oranının yenilenebilir kaynaklarda üretildiğini de anlatan Bakanı Dönmez, son dönemlerde yenilenebilir kaynaklara yönelimin artığını da kaydederek, "Yaklaşık 3’te bir oranında da yenilenebilir kaynaklardan, suyumuzdan, rüzgardan, güneşten biogazdan, jeotermal gibi çeşitli yenilenebilir, sıfır emisyon üreten, çevreye en az etkisi olan kaynaklardan üretiyoruz. Bunda da hiç şüphesiz, yenilenebilir enerji kaynağı kanunun çıkartılması ve teşvik verilmesinin etkisi büyük. Bir o kadar da yerel yöneticilerin bu işe sahip çıkmasının da büyük etkisi var" şeklinde konuştu.

 

"57 şehirdeki 144 atık bertaraf tesisinden enerji elde ediliyor"

Bakan Dönmez, ülke genelindeki 57 şehirde 144 atık bertaraf tesisi bulunduğunu ve bunlarda enerji elde edildiğini belirterek, "Birçok şehrimizde, belediyemizde, evsel atıklardan, endüstriyel atıklara kadar, birçok atıktan enerji üretim tesisleri çalışır vaziyette, yaklaşık 57 şehrimizde 144 tesis ile atıktan enerji elde ediyoruz. Kurulu gücümüz de yaklaşık 650 megawat. Önümüzdeki yıl da bu tesis sayısını 160’a, kurulu gücümüzü de 700 megawatın üzerine çıkaracağız" ifadelerini kullandı.

 

Bakan Dönmez, Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde yapılan ve hizmete açılan yeni tesisin toplam 14 milyon TL'lik yatırımla 2 sene içerisinde yılda 800 milyon kilowatsaat elektrik enerjisi üreteceğini vurguladı. Bu üretimin Oğuzeli ilçesinin bir aylık elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu kaydeden Bakan Dönmez, "14 milyon TL’lik bir yatırımla 2 sene gibi kısa bir süre içerisinde 1 megawat kurulu güçle bu tesis, yılda 800 milyon kilowatsaat elektrik üretecek. 3 bin 300 hanenin bir aylık elektrik tüketimine denk gelen enerji demek. Oğuzeli ilçesinin tümü için denilebilir" dedi.

 

"Kazan kazan modeline, özelliğine sahip bir tesis"

Bakan Dönmez, tesisin bir taraftan atığı bertaraf ederken diğer taraftan da hem elektrik hem de biyogübre üreteceğini de sözlerine ekledi. Bakan Dönmez, "Aslında bir atıktan kurtulmak için kurulan bu tesis, atığı bertaraf ederken, elde edilen çıktılarından da istifade etmiş oluyoruz. Elektrik enerjisi üretiyoruz. Biyogübre, gerek katı, gerek sıvı gübre üretimi ile de tarıma geri dönüş sağlayarak, kendi içerisinde ekosistemi sağlayan kazan kazan modeline, özelliğine sahip bir tesisten bahsediyoruz. Buradaki tesisimiz ilk olur ama son olmaz. Gördüğüm kadarıyla hayvancılık potansiyeli, bilinenin aksine oldukça yüksek" diye konuştu.

 

‘‘Türkiye’de Kamu Yatırımı ile kurulan ilk tesis’’

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yürütülen İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından Gaziantep ilinde desteklenen ilk proje olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Merkezi Biyogaz Tesisi aynı zamanda Türkiye’de Kamu Yatırımı ile kurulan ilk biyogaz tesisi olma özelliği ile büyük bir öneme sahiptir. Tesis sadece bir enerji santrali değil aynı zamanda da yüksek kaliteli ve organik gübre elde etme imkânı sağlayacak bir Gübre Islah Tesisi’dir.
INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN