HABERLER

TÜM HABERLER

Avrupa Ülkelerinden Gelen Girişimci Gençler Gaziantep Mutfağını Keşfetti


İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) koordinasyonunda Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen Gaziantep’e gelen girişimci gençler,  Gaziantep mutfağını keşfetti.

 

Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen gençler, İKA koordinasyonunda Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Kreatif Şehirler Ağı’na giren Gaziantep’e geldi. Gençler ilk olarak Gaziantep Üniversitesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencileriyle bir araya geldi. Burada ilk defa Gaziantep’in yöresel yemeklerini yapmaya çalışan gruba, kentin yöresel yemeklerinden olan dolma, sarma, mercimekli köfte ve ekşili köfte yapımı öğretildi. 5’er kişilik gruplara ayrılan aşçı adaylarına Gastronomi Bölümü öğrencileri rehberlik etti.

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, 2018 yılı için gastronomi alanında projeler geliştirdiklerini belirterek, yapılan çalışma ile bölge turizmine katkı sağlamak istediklerini kaydetti.  Akyılmaz, "Bu programın temel amacı ilimizin ve bölgemizin gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlamaktır. Bu anlamda yöresel yemeklerimizin dünyaca tanınır hale gelmesi ve aşçılarımızın uluslararası arenada rekabet edebilmesine katkı sağlamak istiyoruz. Gastronomi alanında çeşitlerimizin, markalarımızın ve bilinirliğinin arttırılmasını hedefliyoruz. Bu bağlamda İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak 2018 yılı içerisinde gastronomi ile alakalı birçok faaliyet yapacağız. İlimize şu anda 30 tane farklı Avrupa ülkelerinden gelen yabancı girişimci gençleri ağırlıyoruz“ dedi.

 

Gastro diplomasiyi geliştirmek istiyoruz

 

Akyılmaz, gastro diplomasiyi geliştirmeye çabaladıklarını anlatarak, "Onlara öncelikle yöresel mutfağımızı tanıtıyoruz. Sadece tanıtmak ile kalmayıp yemek yaptırarak işi teoriden pratiğe aktarıyoruz. Öte yandan bölgemizdeki gastronomi turizminin en önemli paydaşları olan kurumlar ile işbirliği yapıyoruz. Bugünde bu etkinliğin bir çıktısı olarak burada öğrenilmiş yemekler Avrupa’da birçok grupta anlatılacak ve öğretilecek. Dolayısıyla aynı zamanda gastro diplomasiyi de geliştirmek istiyoruz. Kendi mutfağımızdaki yemeklerin kendi işletmecilerimiz tarafından Avrupa’daki başkentlerde üretilmesini ve satılmasını istiyoruz" diye konuştu. Aşçı adayları yaptıkları yemeklerin ardından yöresel yemekler ve baklava ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN