HABERLER

TÜM HABERLER

Antepfıstığına Lisanslı Depo Desteği


İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) desteğiyle Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından yürütülecek, Gaziantep’te ‘Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk’ kurulması yönünde sözleşme imzalandı.

 

Antepfıstığının anavatanı Gaziantep’te, Türkiye’nin ilk Antepfıstığı Lisanslı Deposu hizmete açılıyor. Kalkınma Bakanlığı tarafından sürdürülen ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ kapsamında, İpekyolu Kalkınma Ajansı ile Gaziantep Ticaret Borsası arasında ‘Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk’ kurulması yönünde proje sözleşmesi imzalandı. 14 milyon TL bütçeli projenin sözleşmesi, GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram ve İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz tarafından imzalandı.

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, İKA’nın destekleriyle kurulacak Antepfıstığı Lisanslı Depoculuğun tüm üretici, işletmeci ve tacirlere hayırlı olması temennisinde bulundu. Akyılmaz, içerisinde birçok ilki barındıracak olan projenin bölge ekonomisine katkı sağlayacağını dile getirdi.

 

Antepfıstığının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli tarım ürünlerinin başında geldiğini belirten GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram ise bölge tarımı için büyük önem arz eden yeşil altın antepfıstığının kalitesinin korunarak, sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmesi için sürdürdükleri antepfıstığı lisanslı depo çalışmalarında son aşamaya geldiklerini açıkladı. Kalkınma Bakanlığının ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ kapsamında mali destek sağladığı Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk projesi için İKA ile gerekli sözleşmenin yapıldığını kaydeden Bayram, "Tesisin en kısa sürede hizmete kazandırılması için zaman kaybetmeden çalışmalara başlayacağız. Toplam 14 milyon TL bütçeli projenin yüzde 75’i İKA, yüzde 25 ‘i ise borsamız tarafından karşılanacak. Sektörde önemli bir eksikliği ve ihtiyacı gidereceğine inandığımız Antepfıstığı Lisanslı Depolarının, bölge tarımına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 
INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN