DUYURULAR

TÜM DUYURULAR

Adıyaman Gastronomi Günleri


2023 Türkiye Turizm Stratejisi’nde “GAP Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi” olarak belirlenen ve Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinin yer aldığı bölgede kültür turizminin geliştirilmesinin yanı sıra inanç, sağlık, gastronomi, gençlik, eko-turizm, doğa, su sporları ve kongre turizminin gelişmesi amaçlanmaktadır. 2016 yılında Gaziantep’in ardından 2017 yılında Hatay illeri gastronomi ve mutfak kültürleri ile UNESCO’nun Yaratıcı Kentler Ağı’na dahil olmuştur.

 

2015 yılında Ajansımız Doğrudan Faaliyet Desteği ile Adıyaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Yazar Mehmet ÖNCÜ ile hazırladığı “Cemile, Adıyaman Geleneksel Yemekleri ve Mutfak Kültürü” adlı çalışma tamamlanarak Adıyaman iline kazandırılmıştır. Bin adet yapılan ilk baskının ardından ikibin adet ikinci baskı Adıyaman Valiliği kaynaklarıyla tamamlanarak gurmelere, mutfak müzelerine, yöresel restoranlara ve köşe yazarlarına sunulmuştur. 2017 yılında Yazar Asuman KERKEZ’in Adıyaman Mutfağını konu alan kitabı Anneannemin Tenceresi tamamlanmış ve ilgililere sunulmuştur. 2018 yılında Adıyaman Etsiz Çiğköftesi ile birlikte Adıyaman Besni üzümü, Adıyaman Gölbaşı Peygamber Üzümü, Adıyaman Tut Dutu ve Dut Pekmezi coğrafi işareti tescil olmuştur. Yine 2018 yılında Adıyaman Belediyesi tarafından Adıyaman Çiğköfte Festivali ulusal düzeyde bir katılım ile düzenlenmiştir. Nemrut Dağı Milli Parkı merkezli turizm faaliyetini güçlendirmek, yerel ürünleri tanıtmak ve gastronomi bilincini yaygınlaştırmak üzere Ajansımız ve Adıyaman Belediyesi tarafından 2019 yılında Adıyaman Gastronomi Günleri düzenlenmesi planlanmıştır.

 

Adıyaman Gastronomi Günleri için Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Üniversitesi katkılarıyla çeşitli söyleşi ve panel oturumlar düzenlenecektir. Söyleşi ve paneller için dünyaca ünlü beslenme uzmanları, gastronomi yazarları, şef ve aşçılar ile gastronomi alanında faaliyet gösteren yerel işletmeler konuşmacı olarak davet edilmiştir. Turizm alanında faaliyet gösteren KOBİ’lerin yer alacağı etkinlikte oturumların ardından Demokrasi Parkı’nda çiğköfte ikramları ve Adıyaman Geleneksel Harfane Gösterisi planlanmıştır. Adıyaman Mutfağının bölge ve ulusal ölçekte tanıtılması, kamuoyu oluşturulması, yerel halk, işletmeler, turistler ve diğer paydaşlar arasında etkileşim sağlanacaktır. Festival katılımcıları, ziyaretçiler ve basın mensuplarına yönelik olarak Nemrut Dağı Milli Parkı gezisi yapılması planlanmaktadır.

 

Etkinlik Programı (Adıyaman Belediyesi Konferans Salonu)

1.GÜN

04.10.2019

 

17:00-17:30

Festival Korteji

(Adıyaman Belediyesi ile Demokrasi Parkı Arası – Gölebatmaz Caddesi, Sağlık Ocağı Caddesi, Gölbaşı Caddesi ve Atatürk Caddesi güzergahından)

17:30-18:30

Festival Alanı Açılışı ve Stant Ziyaretleri

(Demokrasi Parkı)

18:30-20:00

Fotoğraf Sergisi ve Müzik Dinletisi

(Keleş Konağı)

20:00-22:00

Konser 1

(Yerel Sanatçı – Demokrasi Parkı)

 

2.GÜN

05.10.2019

 

09:00-09:30

Etkinlik Kayıt

(Adıyaman Belediyesi Konferans Salonu)

09:30-10:00

Açılış Konuşmaları

10:00-11:00

Sunum 1: Karatay Mutfağı ve Sağlıklı Beslenme

Prof. Dr. Canan KARATAY

11:00-11:15

Ara

11:15-12:15

Sunum 2: Anneannemin Tenceresi

Asuman KERKEZ, Yazar ve TV Programcısı

12:15-12:30

Sunum 3: Gastronomide Etkili Sunum Tekniklerinin Önemi

Rüzgar SÜNBÜL, İşletmeci Şef, TV Programcısı – CRS Mutfak

12:30-13:30

Panel: Adıyaman Mutfak Kültürü

Moderatör: Doç. Dr. Çiğdem SABBAĞ, Dekan Yardımcısı - Adıyaman Üniversitesi Turizm Fakültesi

  • Özlem MEKİK, İşletmeci Şef, Gastronomi Yazarı, Dernek Başkanı - Ziyade, Milliyet Gazetesi, Lezzet Markaları Derneği
  • Muhsin ERTÜRK, Baş Aşçı, Şef, Gastronomi Yazarı – Tadında Anadolu Mutfağı, BTA
  • Sait AYBAK, İşletmeci, Yönetim Kurulu Başkanı – Battalgazi Çiğköfte, İstanbul Çiğköfte ve Etsiz Çiğköfteciler Esnaf Sanatkarlar Derneği
  • Nimet PERİ, İşletmeci – Adıyaman Peri Hanımeli Sofrası
  • Mehmet ÖNCÜ, Yazar ve Halk Bilimci

13:30-16:00

Festival Alanı Ziyaret, Çiğköfte İkramı ve Adıyaman Harfane Gösterisi

(Demokrasi Parkı)

16:00-20:00

Gezi

(Nemrut Dağı Milli Parkı)

20:00-22:00

Konser 2

(Ulusal Sanatçı – Demokrasi Parkı)

 
INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN