HABERLER

TÜM HABERLER

Yaratıcı Beyinler Gastronomi İçin Yarışacak


İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğinde Türkiye’de ilk kez Gaziantep’te GastroBilişim Hackathonu düzenlenecek.

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Gastronomi Sonuç Odaklı Program kapsamında Türkiye’ de ilk kez Gaziantep’te düzenlenecek olan GastroBilişim Hackathonu protokolü imzalandı.

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen imza törenine; Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Arıöz, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Oya Alpay katıldı.

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğinde düzenlenecek GastroBilişim Hackathonu ile Gaziantep’te gastronomi alanında yaşanan problemlerin çözümüne yönelik olarak tüm paydaşların ortak sorun alanı olarak tespit ettiği noktalara teknoloji temelli çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Ajansın 2018 yılında uygulanmak üzere 2 Sonuç Odaklı Program belirlediğini belirterek, Gastronomi Turizmi Sonuç Odaklı Programı kapsamında Türkiye’ de ilk olacak GastroBilişim Hackathonu Gaziantep’te düzenleneceğini söyledi. Akyılmaz, ‘‘GastroBilişim Hackathonu ile Gastronomi turizmi alanında faaliyet gösteren işletmelerin hizmet kalitesinin arttırılması, Gastronomide marka sayısının ve marka bilinirliğinin artırılması, Gastronomide yenilikçilik kapasitesinin geliştirilmesi amaçlarına yönelik olarak yenilikçi çözümler üretilmesi hedeflenmektedir. GastroBilişim Hackathonu,  gastronomi ve gastronomi turizmi alanında verimliliğin arttırılmasının yanı sıra sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla teknolojik çözümlerin geliştirilmesine de önemli katkılar sunacaktır’’ dedi.

 

Yaratıcı fikri olan gençler ve dijitale dokunan herkes için bu etkinliğin önemine dikkati çeken Akyılmaz, “Geçirdiğimiz dijital dönüşümün bir parçası olan tasarım ve yazılım konusu bizim için çok önemli, İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak yeni projelerin oluşumuna destek sağladık bundan sonra da yenilikçi ve yaratıcı projelere destek sağlamaya devem edeceğiz. GastroBilişim Hackathonu ile yaratıcı gençleri projelere teşvik edip onların birer girişimci olmaları konusunda isteklendirme sağlayacağımızı düşünüyorum. Yarışmaya katılan gençlere şimdiden başarılar diliyorum ve bu projeye katkı sunan tüm paydaşlarımıza da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Altı kişilik ve on gruptan oluşacak GastroBilişim Hackathonu, 48 saat sürecek. Gastronomi alanında hünerlerini sergileyecek olan gençlerden dereceye girenlere ödül verilecek.
INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN