HABERLER

TÜM HABERLER

İKA Adıyaman’a 26,5 Milyon TL Destek Sağladı


İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Ajansın Adıyaman’a 26,5 milyon TL destek sağladığını söyledi.

 

Adıyaman İl Genel Meclisi Kasım ayı meclis toplantısına katılan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Ajansın Adıyaman’a verdiği desteklerle ilgili meclis üyelerine sunum gerçekleştirdi. Akyılmaz, Ajansın 2010-2016 döneminde Mali Destek Programı kapsamında Adıyaman’da 110, Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında 29 ve Teknik Destek Programı kapsamında ise 74 projeye toplamda 26,5 milyon TL destek sağladığını söyledi.

 

Adıyaman sanayisi AR-GE’ye yönelecek

İKA’nın sanayi tesislerinin kalifiye eleman sıkıntısını giderecek ve Adıyaman sanayisinin daha çok AR-GE ve innovasyona yönelmesini sağlayacak Adıyaman Sanayi Geliştirme Merkezi Projesi’ne değinen Akyılmaz, içerisinde laboratuarlar, tekstil ve konfeksiyon alanına yönelik uygulama atölyeleri, eğitim salonları, toplantı salonları ve bilgisayar sınıflarının yer alacağı merkezin kalifiye eleman sorununa çözüm üreteceğini belirtti. Proje tutarının yaklaşık olarak 6,5 milyon TL olduğunu da ifade eden Akyılmaz, Ajans desteğinin ise 5 milyon TL civarında olduğunu kaydetti.

 

AB projesi de yürütüyoruz

İKA tarafından yürütülen  'Kınalı Eller Bakıra Can Verdi' Projesi’nden de bahseden Akyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘'Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi hibe programı' kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansı koordinesinde kadınlara yönelik 'Kınalı Eller Bakıra Can Verdi' projesini hayata geçirdik. Proje ile bir yandan kadınlara teknik beceri kazandırarak kadınların işgücüne katılımlarını sağlarken bir yandan da projeden yararlanan kadınların bir araya gelerek kooperatifleşmesini sağladık. Geçenlerde de projenin kapanışını gerçekleştirdik. Kadınlar, proje boyunca aldıkları eğitim sonucu kendi ürünleri üretip pazarlama becerisi kazanarak girişimcilik yolunda önemli adım attılar.’’

 

Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Can Erdoğan da İKA’nın Adıyaman’da yapmış olduğu hizmetlerden dolayı İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz’a teşekkür ederek, yeni dönem çalışmalarında başarılar diledi. Toplantı, meclis üyelerinin yeni dönem ile ilgili proje ve çalışma istişareleriyle son buldu.

 
INVEST IN GAZİANTEP INVEST IN KİLİS INVEST IN ADIYAMAN